Kościół pod wezwaniem Krzyża Świętego pod Piątkową (Chabówka)

Jadąc popularną zakopianką w kierunku Nowego Targu za Chabówką, pod szczytem niewielkiej góry Piątkowa, po prawej stronie drogi zobaczyć można niewielki, drewniany kościółek. Jest to bardzo popularna wśród turystów świątynia pod wezwaniem Krzyża Świętego.  

Z powstaniem w tym miejscu kościoła wiąże się legenda. Podobno w początkach XVIII wieku kiedy wiódł tędy popularny szlak handlowy przejeżdżającego nim bogatego kupca napadli rozbójnicy. Napadnięty widząc, że raczej małe są jego szanse na przeżycie zaczął gorąco modlić się o ocalenie. Wtedy to na niebie miał się ukazać krzyż a ziemia zadrżeć. Ze skał wytrysnęło także źródełko, które pod nazwą Pociesznej Wody znane jest do dziś. znajduje się ono po lewej stronie drogi. Kupiec w podziękowaniu za ocalenie ufundował w miejscu cudu kaplicę.

Obecny kościół został najprawdopodobniej zbudowany na jej miejscu w 1757 roku. Znajdująca się przy ważnym trakcie handlowym a z czasem także turystycznym świątynia stała się niezwykle popularna w okolicy i wśród przyjezdnych. Wielokrotnie remontowana zachowała się w bardzo dobrym stanie. Niestety jesienią 1994 roku została podpalona i w znacznym stopniu uszkodzona przez pożar. Odbudowa przebiegła szybko i dziś znowu kościół pod Piątkową przyjmuje wiernych i zwiedzających.

Budowla jest niewielka i składa się z nawy i prezbiterium nakrytych wspólnym kalenicowym dachem. Jego konstrukcja jest dość nietypowa ponieważ dzięki wsparciu na wystających belkach posiada on duże okapy. Na kalenicy znajduje się duża sygnaturka zwieńczona blaszanym hełmem. Kościół posiada jeszcze jedno nietypowe rozwiązanie. Do prezbiterium przylega tu bowiem piętrowa zakrystia mieszcząca oprócz pomieszczenia na szaty i przedmioty liturgiczne także niewielki pokoi, w którym nocował kapłan przybywający na odprawianie niedzielnej mszy.

Wnętrze kościoła pokrywają współczesne polichromie zrekonstruowane po pożarze. Są one wzorowane na wcześniejszych osiemnastowiecznych. Wyposażenie jest bardzo skromne ponieważ oryginalne barokowe ołtarze i rzeźby spłonęły podczas pożaru.

Uroczo położony pod Piątkową kościół jest bardzo dobry miejscem na postój podczas drogi w kierunku Nowego Targu.