Bulandowa Kapliczka

Na Jaworzynie Kamienieckiej, drugim co do wysokości szczycie Gorców, przy zielonym szlaku stoi niewielka murowana kapliczka nakryta gontowanym dachem. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych gorczańskich obiektów – Bulandowa Kapliczka. Jej położenie na widokowym szczycie z przepiękna panoramą na Kudłoń, Gorc oraz Beskid Wyspowy sprawia, że miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów.

Historia kapliczki związana jest z najsłynniejszym gorczańskim bacą – Bulandą. Naprawdę nazywał się Tomasz Chlipała a przydomek przybrał od przysiółka Szczawy, w której przyszedł na świat. Ożenił się bogato w Lubomierzu ale gospodarzenie na roli nie pociągało go. Wolał zająć się pasterstwem. 

Przez przeszło pięćdziesiąt lat wypasał owce na Jaworzynie Kamienieckiej i zajmował się produkcją serów. W 1904 roku postawił na skraju polany niewielka kapliczkę, która przetrwałą do dziś. Bulanda nie był jednak tylko pasterzem ale także znachorem. Udzielał porad mieszkańcom podgorczańskich miejscowości oraz tworzył ziołowe specyfiki lecznicze. Był ponoć bardzo skuteczny a jego sława sięgała daleko poza rejon Gorców.

Bulanda dożył sędziwego wieku i umarł w Lubomierzu w 1913 roku. W okolicy opowiadana jest historia o tym jak to czując, że zbliża się śmierć zorganizował przyjecie dla znajomych i sąsiadów, podczas którego żegnał się z nimi i całą otaczającą go przyrodą z którą przez tyle lat żył na gorczańskich halach.