szlak żółty Rzeki - Kudłoń - Turbacz - Nowy Targ

Przejście żółtego szlaku z przysiółka Lubomierza Rzek do Nowego Targu zajmuje cały dzień. Jest to przepiękna trasa wiodąca przez najwyższe partie Gorców z malowniczymi widokami i śladami dawnej pasterskiej gospodarki. Jednocześnie warto wiedzieć, że jest to jeden z najstarszych gorczańskich szlaków wyznakowany jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym.

Szlak rozpoczyna się w przysiółku Rzeki na przełęczy Przysłop. Pierwsze podejście jest dość strome i intensywne. Widoki pojawiają się jednak już po niespełna godzinie marszu. Spoglądając na północ zobaczyć można panoramę Beskidu Wyspowego. W ten sposób dochodzimy do Polany Jaworzynka. Widok z niej jest imponujący. Panorama obejmuje Beskid Wyspowy, Kotlinę Sądecką i widoczne za nią wzniesienia Beskidu Niskiego z wyraźną kulminacją Chełmu nad Grybowem.

Na całej trasie pojawiają się szałasy pasterskie. Wiele z nich jest odnowionych a wypas prowadzono tu jeszcze kilka lat temu. Grzbiet staje się tu dość wąski i szlak zaczyna wspinać się stromo na Gorc Troszacki. Niego już tylko pół godziny dzieli nas od Kudłonia. Sam szczyt jest zalesiony ale tuż za nim z Polany Pustak kolejna piękna panorama Gorców Tatr i zachodniej części Beskidu Żywieckiego z widoczną przy dobrej pogodzie Babią Górą. Na Kudłoniu w prawo odchodzi czarny szlak do Lubomierza. Warto zejść nim około kilometra na północ i zobaczyć jedną z najbardziej znanych gorczańskich wychodni skalnych – tak zwanego Kudłońskiego Bacę. 

Dalsza część wędrówki to łagodne zejście do przełęczy Borek, która oddziela masyw Kudłonia od Mostownicy. Tuż za nią rozpoczyna się wiodące przez las podejście na Czoło Turbacza. Zajmuje ono około godziny ale jest stosunkowo łagodne. Tu znowu otwierają się wspaniałe widoki na północny wschód obejmujące przede wszystkim Gorce i Beskid Wyspowy. Hala Turbacza to jedno z najbardziej uczęszczanych przez turystów miejsc w Gorcach więc można się tu spodziewać dużego towarzystwa. Szczególnie w rejonie schroniska pod Turbaczem, gdzie warto zatrzymać się na krótki odpoczynek. Szlak trawersuje zalesiony szczyt Turbacza ale jeżeli ktoś chciałby znaleźć się w najwyższym punkcie Gorców może wyjść tam czerwonym szlakiem.

Ostatni etap szlaku to zejście do Nowego targu przez jaworzynę Miejską. Cały czas towarzyszą nam widoki na południe. Dodatkowa atrakcją jest mijana po około 15 minutach od schroniska Kaplica Papieska w miejscu gdzie Karol Wojtyła odprawiał kiedyś mszę.

Szlak kończy się na osiedlu Kowaniec w Nowym Targu.