szlak zielony Nowy Targ - Turbacz – Niedźwiedź

Dobrym pomysłem dla osób chcących poznać okolice najwyższego gorczańskiego szczytu jest wycieczka zielonym szlakiem z Nowego targu do Niedźwiedzia przez Turbacz. Zajmuje ona około 5 godzin i pozwala zapoznać się z przyrodą tutejszych lasów oraz podziwiać piękne widoki.

Szlak rozpoczyna się na osiedlu Kowaniec w Nowym Targu. Początkowo wiedzie asfaltową drogą w stronę wyciągów narciarskich a następnie przez położone na grzbiecie Bukowiny Waksmundzkiej przysiółki. Niestety ze względu na bliskość miasta i stosunkowo łatwy dojazd wiele szałasów „zamieniono” na domki letniskowe, które niekiedy szpecą krajobraz. 

Po około półtorej godzinie szlak osiąga rozległą polanę Bukowiny Waksmundzkiej. Warto wspomnieć, że była ona przedmiotem długiego zatargu między mieszkańcami Nowego targu i Waksmundu o tereny wypasowe. Roztacza się stąd widok na Tatry, Spisz oraz Pieniny i Kotlinę Orawsko-Nowotarską.

Stąd już tylko pół godziny dzieli nas od Hali Turbacz i znajdującego się tu schroniska imienia Władysława Orkana. To dobre miejsce na odpoczynek, choć latem na ciszę i spokój raczej nie ma co liczyć. Przy schronisku działa niewielkie Muzeum turystyki górskiej prezentujące jej rozwój w Beskidach. 

Znajdująca się dalej Hala Turbacz i Czoło Turbacza zapewniają ponownie piękne widoki, tym razem na Gorce i Beskid Wyspowy. Szlak zielony omija zarośnięty lasem szczyt Turbacza ale można się na niego dostać czerwonym szlakiem spod schroniska. 

Dalszy odcinek szlaku pomimo tego, że prowadzi w dół to jest dość meczący. Zejście jest tu bardzo strome. Ścieżka wiedzie przez las aż do kulminacji Turbaczyka gdzie na zarastających polanach zobaczyć można pasterskie szałasy. Tym razem otwiera się przed nami panorama w kierunku zachodnim obejmująca Beskid Wyspowy, Makowski oraz zachodnią część Beskidu Żywieckiego z Babią Górą. Przy dobrej pogodzie można stąd zobaczyć nawet Wielki Chocz na Słowacji. 

Za Turbaczykiem szlak skręca w lewo i wschodzi w kierunku przysiółków Poręby Wielkiej i Niedźwiedzia. Po zejściu na drogę asfaltową w przysiółku Pustka z lewej strony kilkaset metrów od niej mijamy Willę Orkanówkę zbudowaną w stylu zakopiańskim przez Władysława Orkana niedaleko miejsca gdzie znajdował się jego dom rodzinny. Drewniany piętrowy dom malowniczo wkomponowany w krajobraz z prowadzącą do niego aleją  wygląda sielsko. Obecnie mieści się tu muzeum literackie poświęcone Orkanowi.

Asfaltową drogą szlak schodzi do centrum Niedźwiedzia skąd biegnie dalej w kierunku Beskidu Wyspowego.