szlak zielony Koninki - Obidowiec - Stare Wierchy - Nowy Targ

Położone po północnej stronie Gorców Koninki są doskonałym punktem wyjścia wędrówek na główny grzbiet Gorców. Tu właśnie rozpoczyna się zielony szlak prowadzący przez Stare Wierchy do Nowego Targu. Jego przejście zajmuje około 4 – 5 godzin. Jest to piękna widokowa trasa wiodąca w dużej części grzbietowymi polanami.

Szlak bierze swój początek przy kapliczce w Koninkach i od razu rozpoczyna dość strome podejście pod Tobołów. Pierwszy odcinek drogi wiodącej cały czas przez las można sobie skrócić wjeżdżając na szczyt wyciągiem krzesełkowym, który znajduje się wyżej przy końcu drogi.

Jeżeli zdecydujemy się jednak na wędrówkę to dotarcie na szczyt zajmie nam ponad godzinę. Tu jednak czeka prawdziwa nagroda za trud. Rozciąga się stąd piękny widok na wschód. Dobrze widoczny jest Turbacz oraz Czoło Turbacza a także spora część Beskidu Wyspowego z Mogielicą, Ćwilinem i Łopieniem.

Za Tobołowem teren się wypłaszcza. Przechodzimy na Suchorę, na której szczycie stoi najwyżej położone w Polsce obserwatorium astronomiczne. Po przejściu przełęczy zaczynamy dość intensywne ale krótkie podejście na główny grzbiet Gorców. Po około dwóch godzinach od wyjścia z Koninek osiągamy Obidowiec. Tu szlak skręca w prawo pod kątem prostym łącząc się z czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim. Pomiędzy świerkami na południe widać stąd Tatry od Rohaczy po Łomnicę. 

Dalsza wędrówka odbywa się po w miarę płaskim grzbiecie wśród zarastających polan. Po koło pół godzinie docieramy do schroniska na Starych Wierchach. W średniowieczu przebiegał tędy szlak handlowy do Nowego Targu, który z czasem przekształcił się w drogę królewską. Na Starych Wierchach działała karczma. W 1935 roku parcelę wykupiło tu PTT i wybudowało schronisko. Podczas wojny było ono schronieniem dla partyzantów.

Przy schronisku znajduje się węzeł szlaków. Zielony szlak skręca tu w lewo pod kątem prostym i zaczyna schodzić do Nowego Targu przez górne przysiółki Obidowej. Ponieważ szlak przecina dolinę to początkowo schodząc ze Starych Wierchów trzeba następnie dość znacznie podejść na kolejny grzbiet z Bukowiną Obidowską. Dopiero z niej schodzi się bezpośrednio do górnych osiedli Nowego Targu.