Szlak czerwony Krościenko - Lubań - Turbacz – Rabka

Najważniejszym szlakiem przebiegającym przez Gorce jest czerwony Główny Szlak Beskidzki. Można nim w dwa - trzy dni przewędrować najważniejsze gorczańskie szczyty. 

Gorczańska część GSB rozpoczyna się w Krościenku nad Dunajcem. Początkowy fragment trasy to meczące podejście. Szlak prowadzi rzadkim lasem i zarastającymi polanami. Odwracając się do tyłu zobaczyć można głęboką dolinę Dunajca i tak zwany tylmanowski przełom tej rzeki. Mniej więcej w połowie podejścia, nieco z prawej strony od ścieżki zobaczyć można uskok i rumowisko skalne nazywane zbójeckimi stołami. Znajdują się tu także wejścia do jaskiń, które według legend prowadzą aż do Tylmanowej. Ukrywał się w nich najsłynniejszy gorczański zbójnik Józef Baczyński. 

Po prawie czterech godzinach marszu docieramy wreszcie na odsłonięty szczyt Lubania. Roztacza się stąd piękny widok na Tatry Wysokie i polski Spisz. 

Kolejny etap wędrówki to zejście lasem i zarastającymi polanami w kierunku Przełęczy Knurowskiej. Warto tu zwrócić uwagę na Polanę Kudów, gdzie do lat siedemdziesiątych XX wieku stała zagroda. Pozostałością po niej są fragmenty podmurówek oraz piwnica otoczone dziczejącym sadem. Miejsce to szczególnie pięknie wygląda wiosną kiedy drzewa owocowe zaczynają kwitnąć odcinając się wyraźnie od drzew leśnych.

Po mniej więcej dwóch godzinach dochodzimy do przysiółka Studzionki , gdzie działa niewielka prywatna izba etnograficzna oraz stacja turystyczna. Stąd już tylko czterdzieści minut dzieli nas od szosy z Harklowej do Ochotnicy przebiegającej przez Przełęcz Knurowską.

Za nią rozpoczyna się kolejne podeście. Tym razem na główny gorczański masyw Turbacza. Im wyżej tym więcej pojawia się grzbietowych łąk i dawnych terenów wypasowych. Na niektórych polanach zachowały się szałasy pasterskie. Wędrówka staje się także coraz bardziej widokowa. Po około półtorej godzinie wchodzimy na teren Gorczańskiego Parku Narodowego.     

Podejście na Turbacz z Przełęczy Knurowskiej zajmuje około dwie i pół godziny. Przed dojściem do szczytu znajduje się duże schronisko PTTK, gdzie można zatrzymać się na odpoczynek oraz niewielki Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej. W dwóch salach zgromadzono eksponaty związane z historią schronisk górskich w Karpatach. 

Sam najwyższy szczyt Gorców rozczarowuje ponieważ jest w całości zarośnięty lasem. Stoi tu tylko kamienny obelisk i metalowy krzyż. Schodząc z Turbacza w kierunku Obidowca, mniej więcej w połowie drogi mija się upamiętnione pomnikiem miejsce, gdzie w 1973 roku rozbił się samolot sportowy. Dalej szlak biegnie malowniczymi polanami z widokami na Beskid Wyspowy na północy oraz Tatry na południu.

W ten sposób dochodzimy do schroniska na Starych Wierchach, gdzie znajduje się także węzeł szlaków turystycznych. Stąd długie i dość łagodne zejście prowadzi do Rabki. Najpiękniejsze widoki podziwiać tu można w rejonie Maciejowej, skąd na południe widać Tatry, a na północ Beskid Makowski i Wyspowy.

Gorczańska część Głównego Szlaku Beskidzkiego kończy się w Rabce, skąd biegnie on dalej w kierunku Jordanowa i Beskidu Żywieckiego.