Krośnica

Krośnica jest dużą miejscowością wypoczynkową położoną przy drodze z Krościenka do Nowego Targu, u południowych stoków Lubania. Przez miejscowość przepływa rzeka o tej samej nazwie będąca granicą między Gorcami a sąsiednimi Pieninami. 

Głównym atutem Krośnicy jest jej piękne położenie. Z drogi wiodącej w kierunku Czorsztyna roztaczają się wspaniałe widoki na Tatry. 

Z miejscowością wiąże się ciekawa historia budowy nowego kościoła. Powstał on z inicjatywy ówczesnego biskupa krakowskiego Karola Wojtyły, który zlecił to zadanie ojcu Leonowi z sąsiednich Kluszkowców. Władze jednak nie wydały zgody na budowę. Posłużono się wtedy fortelem. Ze zgromadzonego materiału zbudowano dom, w garażu którego powstała kaplica. Budowę prawdziwego kościoła ukończono dopiero w 1988 roku.

Ciekawostką Krośnicy jest także istniejące nad potokiem osiedle cygańskie, które powstało tu po I wojnie światowej. Cyganie otrzymali wtedy od burmistrza Krościenka pieniądze za opuszczenie miejscowości i zajęli nie należące do nikogo tereny nad Krośnicą.