Kamienica

Jedną z największych gorczańskich wsi jest kamienica leżąca na pograniczu z Beskidem Wyspowym w dolinie rzeki o tej samej nazwie. Otaczają ją niewysokie, sięgające 700-800 metrów nad poziomem morza wzniesienia, które jednak nadają całej okolicy sielski wygląd. 

Kamienica byłą lokowana na prawie niemieckim w 1330 roku w dobrach klarysek ze Starego Sącza. Jednak osada istniała tu już wcześniej. Według tradycji miała ją założyć wdowa po Leszku Czarnym Gryfina w ostatnich latach XIII wieku. Aż do zaborów i józefińskiej kasaty zakonów Kamienica znajdowała się w dobrach klasztornych. Po przejęciu majątku przez państwo wraz z okolicznymi miejscowościami weszła w skład klucza lub państwa kamienieckiego, które początkowo wydzierżawili właściciele Szczawnicy Szalayowie, których kaplica grobowa znajduje się na miejscowym cmentarzu a następnie poseł na sejm galicyjski i działacz narodowy Maksymilian Marszałkowicz. Zbudował on w Kamienicy dwór otoczony parkiem angielskim. Był szanowany przez miejscową ludność, której byt bardzo poprawił. Jego autorytet był tak duży, że gdy w czasie rabacji galicyjskiej z sąsiedniej Ochotnicy przybyli chłopi by napaść na dwór obroniła go sami mieszkańcy wsi. 

Podczas II wojny Kamienica podobnie jak inne gorczańskie wsie była bazą wypadową dla partyzantów. Powstał tu zresztą jeden z pierwszych na tym terenie oddziałów. Mieszkańcy pomagali „leśnym” w aprowizacji oraz ukrywali kurierów czy schodzących z gór partyzantów. Wielu zapłaciło za to życiem. Na miejscowym cmentarzu znajduje się mogiła zbiorowa, w której pochowano poległych żołnierzy i mieszkańców wsi.

W centrum Kamienicy stoi murowany kościół Przemienienia Pańskiego i z I połowy XX wieku. Został on zbudowany w stylu eklektycznym i jest mieszanką elementów romańskich, gotyckich i barokowych.