Stacja narciarska Koninki

Koninki to przysiółek Poręby Wielkiej ciągnący się wzdłuż potoku Koninka pod główny grzbiet Gorców. Jest to dogodny punkt wyjścia wycieczek na Turbacz czy Stare Wierchy oraz ścieżki edukacyjne Gorczańskiego Parku Narodowego. 

Przy samym końcu przysiółka, na zboczach góry Tobołów zlokalizowana jest stacja narciarska Koninki. Północno –wschodnia wystawa stoków powoduje, że śnieg utrzymuje się tu stosunkowo długo. Dodatkowo sztuczne naśnieżanie powoduje, że nawet podczas mniej śnieżnych zim możliwe jest uprawiania białego szaleństwa.

Na stokach Tobołowa zlokalizowano pięć tras zjazdowych. Są to trasy średnio trudne i trudne. Najdłuższa z nich, obsługiwana przez całoroczną linową kolej krzesełkową ma prawie półtora kilometra długości. Pozostałe są krótsze i mają od 200 do 350 metrów i obsługiwane są przez wyciągi orczykowe. Przy dolnej stacji wyciągów znajduje się także krótka, 50 metrowa trasa dla dzieci. Obydwie trasy czerwone znajdujące się na głównym stoku są sztucznie oświetlone co pozwala na jazdę także po zmroku. 

W okolicach stacji znajdują się także trasy do uprawiania narciarstwa biegowego. Jedna z nich rozpoczyna się przy górnej stacji kolei linowej i szerokimi zakosami sprowadza do Koninek. Druga zaś z Koninek wiedzie w kierunku Obidowca i Turbacza.

Nowym nabytkiem stacji jest snowpark rozlokowany wzdłuż najdłuższej trasy. Znajdują się tu cztery sekcje z rozmaitymi przeszkodami. U podnóża stoków działa wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz zaplecze gastronomiczne. Można tu także zamówić lekcję jazdy w szkółce narciarskiej działającej przy wyciągach.

Stacja w Konikach żyje także latem. Najdłuższy z wyciągów na Tobołów działa przez cały rok i korzystają z niego turyści, którzy chcą zaoszczędzić sobie wysiłku podejścia na górę. W ostatnich latach otwarto tu także GravityPark dla rowerzystów. Pozwala on na pokonywanie tras o różnym stopniu trudności z licznymi przeszkodami.