Organy Hasiora na przełęczy Snozka

Przełęcz Snozka położona na wysokości 653 metrów nad poziomem morza oddziela Pieniny od położonego w Gorcach Pasma Lubania. Znajduje się pomiędzy Krośnicą a Kluszkowcami i przebiega przez nią droga z Krościenka do Nowego Targu, która wspina się tu malowniczymi serpentynami. 

Na przełęczy znajduje się spory parking oraz punkt widokowy. Schodząc trochę niżej w kierunku Lubania znajdziemy się przed jednym z najbardziej oryginalnych pomników na tych terenach. Jego oficjalna nazwa „Pomnik poległych w walce o utrwalanie władzy ludowej” budzi wiele kontrowersji. Bardziej znana jest jego popularna nazwy „Organy Hasiora”. Instalację zaprojektował wspomniany Władysław Hasior, zakopiański artysta rzeźbiarz. Jego dzieło nie przypomina jednak w żadnym stopniu znanych z okresu PRL-u socrealistycznych pomników. Organy są konstrukcją z metalu, przypominającą prawdziwe piszczały, na których wiatr wygrywać może różne „melodie”. Niedawno odnowiony pomnik należy do najbardziej znanych symboli Podhala i jest obowiązkowym przystankiem dla każdego kto po raz pierwszy zmierza w stronę Nowego Targu. 

Z racji nazwy i czasu powstania pomnik na przełęczy Snozka budził i budzi nadal mnóstwo kontrowersji. Były nawet plany rozebrania go i sprzedania na złom ale dzięki interwencji konserwatora zabytków Organy na przełęczy pozostały i nadal witają swoją wietrzną muzyką wszystkich wjeżdżających na Podhale.