Muzeum I Pułku Strzelców Podhalańskich w Szczawie

Szczawa to miejscowość, która w okresie II wojny światowej związana była bardzo mocno z gorczańską partyzantką. Jako, że stosunkowo łatwo można się stąd dostać w główny masyw Gorców, który opanowany był przez liczne zgromadzenia partyzanckie to Szczawa stanowiła zaplecze aprowizacyjne i logistycznie dla działających w górach oddziałów. Przebywali tu często łącznicy i kurierzy a także sanitariusze, którzy w razie potrzeby wychodzili w góry.

O przeszłości partyzanckiej wsi przypomina pomnik w jej centrum. Także w drewnianym kościele znalazły się nawiązania do 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, do którego należała większość tutejszych oddziałów. Jeden z bocznych ołtarzy nawiązuje do jego symboliki a pod wieżą umieszczono historię Pułku. Przy parafii powstało także Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, które gromadzi pamiątki związane z jego działalnością.

W zbiorach muzeum udostępnianych na życzenie przez miejscowego proboszcza znajdują się między innymi sztandar, mundury i uzbrojenie, liczne dokumenty i ich kopie, zdjęcia oraz listy. Eksponaty są opisane a dodatkowo umieszczone tablice informują o historii II wojny światowej na tych terenach.

Wizyta w muzeum w Szczawie to wspaniała podróż przez historię najnowszą Gorców oraz dobra lekcja patriotyzmu.