Muzeum Gorczańskie Jana Fudali w Rabce

Przy ulicy Sadeckiej w Rabce mieści się prywatne Muzeum Gorczańskie oraz Galeria Malarstwa Jana Fudali. Ten lokalny artysta malarz jest także miłośnikiem kultury góralskiej oraz zbieraczem wszelkich pamiątek i przedmiotów z nią związanych.

Prywatne muzeum prezentuje bogate zbiory etnograficzne. Dotyczą one grupy etnograficznej Zagórzan zamieszkujących tereny Gorców. Można tu dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o ich codziennym życiu, gospodarce pasterskiej oraz obrzędowości. Na terenie muzeum zrekonstruowano nawet cztery gorczańskie szałasy pasterskie a w budynku oglądać można ponad stuletnią dorożkę.

Druga cześć ekspozycji to prezentacja dorobku Jana Fudali. Jego rysunki i obrazy wykonywane w różnych technikach i na różnym materiale wypełniają sale muzeum aż po sufit. Jego barwne prace prezentują mieszkańców gór, świętych czy zbójników. 

Jan Fudala organizuje także warsztaty malowania na szkle, które przyciągają głównie dzieci i młodzież. To wspaniała okazja do zapoznania się z tą rozpowszechnioną na terenach Podhala techniką malarską.