Kościół świętej Anny w Nowym Targu

Znajdujący się na cmentarzu w Nowym Targu kościół świętej Anny jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Legenda sytuuje jego początki jeszcze w XIII wieku, kiedy to miał być ufundowany przez zbójników. Świątynia stanowiła ponoć wotum dziękczynne za szczęśliwe „zbójowanie” na Węgrzech skąd rabusie przywieźli obraz świętej Anny.

Legenda choć piękna niewiele ma wspólnego z rzeczywistymi początkami tego kościoła. Został on bowiem zbudowany w XVI wieku od razu jako kościół cmentarny. Wielokrotne przebudowy spowodowały, że jego bryła jest mocno zmieniona. Zachowuje jednak dużo cech świątyń z terenów Podhala. 

Jest to budowla orientowana, składająca się z nawy, zamknietego prosto prezbiterium do którego przylega zakrystia oraz wieży. Dwie główne części nakryte są wspólnym kalenicowym dachem z sygnaturką zwieńczoną baniastym hełmem. Nietypowa jest z kolei wieża, która wygląda jakby wyrastała z dachu. Jest to efekt obudowania jej połączonymi ze zrębem ścianami pokrytymi pulpitowymi daszkami. Wieża nie posiada także izbicy a tylko pięterko na dzwon. Nakryta jest podobnie jak sygnaturka baniastym hełmem.

Wnętrze wielokrotnie przekształcano ale zachowały się oryginalne zaskrzypienia charakterystyczne dla podhalańskich kościołów drewnianych. Stropy i ściany pokryte są polichromią z połowy XIX wieku. Na północnej ścianie znajduje się tu malowidło przedstawiające zbójców, legendarnych fundatorów świątyni. 

Wyposażenie nie jest jednolite stylistycznie. Najcenniejszym zabytkiem ruchomym jest barokowy ołtarz z szesnastowiecznym obrazem. W polu głównym znajduje się nietypowe przedstawienie Matki Bożej z Dzieciątkiem w otoczeniu rodziców - Anny i Joachima oraz innych członków Jej rodziny.