Kościół św. Katarzyny w Nowym Targu

Najstarszym zabytkiem Nowego Targu jest kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej ufundowany przez Kazimierza Wielkiego w momencie lokacji miasta. Znajduje się on niedaleko rynku nad Czarnym Dunajcem.

Z powodu licznych pożarów jakie nawiedzały przez wieki Nowy Targ świątynia wielokrotnie była remontowana i przebudowywana przez co nie jest jednolita stylistycznie. Główny zrąb nawy zachował swój gotycki charakter ze wzmocnieniami skarpami ale wieża zyskała w późniejszym czasie barokowy hełm.

Także wnętrze nawiązuje mocno do stylu barokowego. Z tego okresu pochodzi wyposażenie w postaci ołtarza głównego i ołtarzy bocznych. Warto zwrócić uwagę na lewy, gdzie obraz przedstawia przemienienie na Górze Tabor. W antepedium znajduje się tu piękny kurdyban, który według legendy miał przywieźć spod Wiednia Jan III Sobieski. 

Ciekawym elementem wystroju jest chór muzyczny, na balustradzie którego odkryto XVIII wieczne malowidła będące ilustracjami do psalmów. 

Najstarszym elementem wystroju jest szesnastowieczny obraz przedstawiający Madonnę z gruszką, znajdujący się nad drzwiami do zakrystii. Pierwotnie znajdował się on w kościele świętej Anny skąd został przeniesiony ze względów bezpieczeństwa.