Kościół pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy

W centrum Ochotnicy Dolnej przy niebieskim szlaku na Lubań stoi drewniany kościół pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego. Choć parafia została wydzielona dopiero w XVIII wieku z sąsiedniej Tylmanowej to pierwszy kościół zbudowano tu już w połowie XVI wieku. Modrzewiowa świątynia spaliła się w 1813 roku. Na jej miejscu w kilka lat później postawiono kościół, który podziwiać możemy do dziś.

Jest to duża, orientowana budowla składająca się z prezbiterium, nawy i wieży. Dodatkowo do prezbiterium przylega kaplica i zakrystia, a do nawy dwie kaplice. Wszystkie te części nakryte są wspólnym kalenicowym dachem. Na kalenicy znajduje się niewielka sygnaturka zakończona barokowym hełmem. Podobne zwieńczenie posiada także wieża o prostych ścianach.

Wyposażenie kościoła stanowią ołtarz główny, dwa ołtarze boczne oraz ambona. Zostały one wykonane w stylu barokowym i pierwotnie znajdowały się w klasztorze franciszkanów w Starym Sączu. Zakupiono je w czasie budowy kościoła ze zlikwidowanego starosądeckiego klasztoru. Niemniej cenna jest rzeźbiona barokowa belka tęczowa.

Kościół znajduje się na ogrodzonym terenie. Stoi przy nim współczesna dzwonnica, dopasowana jednak stylistycznie do budowli.