Dwór Tetmajerów w Łopusznej

W Łopusznej, niedaleko drogi z Krościenka do Nowego Targu znajduje się zespół dawnych zabudowań dworskich należących do Tetmajerów. Mieści on Muzeum kultury Szlacheckiej będące oddziałem Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. 

Dwór zbudowany został w Ii połowie XVIII wieku przez Lisieckich. W 1824 roku drogą ożenku przeszedł w ręce Leona Przerwy-Tetmajera, stryja poety Kazimierza. On sam gościł podobno we dworze latach trzydziestych. Do Tetmajerów należał zespół dworski do 1881 roku kiedy dostał się w ręce Lgockich. Gospodarowali oni tu do końca II wojny światowej, kiedy teren został upaństwowiony a zabudowania przeznaczone na potrzeby stacji badawczej roślin. Dopiero pod koniec lat siedemdziesiątych obiekt przekazano Muzeum tatrzańskiemu. Początkowo planowano urządzenie tu skansenu, który gromadziłby obiekty z terenów przeznaczonych pod budowę zalewu w Czorsztynie. Pomysł ten jednak upadł a w zamian za to powstało Muzeum Kultury Szlacheckiej.

Głównym obiektem zespołu jest typowy polski dwór drewniany, z łamanym dachem oraz kuchenną przybudówką. Obok znajduje się niewielki budynek mieszkalny nazywany Gackiem od przezwiska mieszkającego w nim poety romantycznego Bohdana Zaleskiego „Gacka”. Dookoła zlokalizowane są liczne budynki gospodarcze. Poza obrębem zespołu stoi drewniana chałupa Klamerusów, w której mieści się wystawa etnograficzna prezentująca wnętrza chłopskiego domu. W samym dworze zrekonstruowana została kuchnia. W pozostałych pomieszczeniach znajdują się wystawy poświęcone historii Łopusznej, gościom tutejszego dworu – miedzy innymi Sewerynowi Goszczyńskiemu czy Kazimierzowi Przerwie-Tetmajerowi.