Dwór Marszałkowicza w Kamienicy

W centrum Kamienicy, nad rzeką znajduje się dawny zespół dworski Marszałkowiczów. Jest to dość duża posiadłość otoczona parkiem w stylu angielskim. Całe założenie powstało na początku XIX wieku i jest uznane za zabytek przyrody. Do najcenniejszych okazów znajdujących się w parku należą rajska jabłoń, świerk bałkański, sosna amerykańska, jodła kanadyjska czy limba.

W otoczeniu starych drzew znajduje się zespół zabudowań. Składa się na nie tak zwany stary i nowy dwór, budynek dawnej poczty, spichlerz i leśniczówka. Stary dwór nazywany jest także dworkiem Kirchnerów i pochodzi z początku XIX wieku. Jest to niewielka prostokątna budowla w stylu klasycystycznym z czterospadowym, krytym gontem dachem i niewielkim gankiem. Znacznie bardziej imponujący jest nowy dwór. Zbudowany w stylu empire w latach 1830-1840 posiada parterowy korpus główny z wysuniętą kolumnadą oraz dwa piętrowe boczne skrzydła. Całość nakryta jest dachami czterospadowymi pokrytymi gontem. 

Oprócz nich w skład zespołu wchodzi budynek starej poczty z początku XIX wieku, która pełni dziś funkcję restauracji oraz kilka budynków pomocniczych.

Całość założenia malowniczo wpisuje się w krajobraz i należy do cenniejszych zabytków okolicy.